Szanowni Klienci ZEC oraz mieszkańcy Gminy Międzyrzecz

Transformacja energetyczna sektora ciepłowniczego w Polsce jest jednym z ważniejszych wektorów polityki klimatycznej Polski, a jej powodzenie jest uzależnione od budowy nowych źródeł ciepła opartych na odnawialnych źródłach energii (OZE). Ważna jest też modernizacja przestarzałych rozproszonych źródeł ciepła opartych, w przejściowym okresie o gaz ziemny.  W ciągu kilkunastu lat musi dokonać się dekarbonizacja wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej.

Zakład Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Międzyrzeczu, planując i sukcesywnie realizując projekty inwestycyjne i modernizacyjne, konsekwentnie dąży do poprawy efektywności energetycznej oraz zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych, tak by sprostać wszystkim formalno-prawnym rygorom obowiązującym i tym, które będą nas dotyczyć.

Chcemy na bieżąco z Państwem dzielić się informacjami o inwestycjach realizowanych przez Zakład Energetyki Cieplnej Sp. z o. o. w Międzyrzeczu, łączy nas ciepło.



Stan kotłowni przy ul. Szkolnej przed modernizacją



Zmodernizowana kotłownia gazowa przy ul. Szkolnej


Modernizacja kotłowni gazowej w budynku przy ul. Staszica


Modernizacja kotłowni gazowej w budynku przy ul. Sportowej 


Inwestycje miały na celu poprawę efektywności energetycznej kotłów gazowych, ich sprawności i bezpieczeństwa pracy. Nowoczesne kotły kondensacyjne charakteryzują się wysoką sprawnością układu grzewczego wynoszącą ponad 100%, co powoduje zredukowanie na poziomie około 20% zużycia paliwa gazowego na wyprodukowanie 1GJ energii cieplnej i ma wpływ na obniżenie cen taryfowych ciepła dla naszych Odbiorców jak również przyczynia się do poprawy jakości powietrza.  



Budowa przyłączy ciepłowniczych

Rozbudowa sieci ciepłowniczych stanowi podstawowy warunek rozwoju spółek ciepłowniczych. Nie ma bowiem nowych klientów bez tego rodzaju działań inwestycyjnych, zapewniających stabilne dostawy ciepła dla odbiorców indywidualnych, firm oraz jednostek budżetowych.

ZEC dokonał w 2024 roku rozbudowy sieci w postaci nowoczesnych przyłączy ciepłowniczych z rur preizolowanych do budynków mieszkalnych zlokalizowanych przy ulicach: Kopernika, Piastowska, Winnica i Zamoyskiego. Zakończono także prace nad budową przyłącza ciepłowniczego zapewniającego dostawy ciepła do nowopowstałego budynku handlowego przy ul. Zachodniej.



Budowa przyłącza ciepłowniczego do budynku handlowego przy ul. Zachodniej


Budowa przyłącza ciepłowniczego do budynku przy ul. Zamoyskiego


Budowa przyłącza ciepłowniczego do budynku przy ul. Winnica


Budowa przyłącza ciepłowniczego do budynku przy ul. Piastowskiej


Budowa przyłącza ciepłowniczego do budynku przy ul. Głowackiego

W miesiącu grudniu ZEC zakończył budowę przyłącza ciepłowniczego do nowo wybudowanego budynku handlowo-mieszkalnego zlokalizowanego przy ul. Głowackiego w Międzyrzeczu. Łączna długość posadowionego przyłącza wyniosła 306 m, które wykonano w technologii rur preizolowanych o średnicy Dn 100. Podczas prowadzonych prac inwestycyjnych uwzględniono odgałęzienia umożliwiające rozbudowę sieci w innych kierunkach i przyłączanie się kolejnych budynków mieszkalnych zlokalizowanych przy ulicach Kilińskiego, Głowackiego, Podbielskiego i Chrobrego do infrastruktury ciepłowniczej ZEC.



Przyłączenie odbiorców do sieci przesyłowych ciepła systemowego oferowanego przez Zakład Energetyki Cieplnej Sp. z o. o. przynosi bezpośrednie korzyści mieszkańcom takie jak: poprawa jakości życia, obniżenie kosztów ogrzewania, zwiększenie bezpieczeństwa dostaw ciepła oraz znacząco polepsza jakość powietrza w Międzyrzeczu.  



Montaż węzłów cieplnych

W ramach dalszych realizowanych inwestycji w 2024 roku ZEC dokonał montażu węzłów cieplnych, których zadaniem jest dostarczenie do Odbiorców energii cieplnej o odpowiednich parametrach. Są one wyposażone w nowoczesne urządzenia sterujące i energooszczędne układy pompowe.


Montaż węzła cieplnego w budynku przy ul. Fabrycznej


Montaż węzła cieplnego w budynku przy ul. Konstytucji 3 Maja


Montaż węzła cieplnego w budynku przy ul. Zachodniej


Montaż węzła cieplnego w budynku przy ul. Zakaszewskiego


Węzeł cieplny przed modernizacją przy ul. Fabrycznej


Węzeł cieplny po modernizacji


Remont węzła cieplnego przy Os. Centrum

(stan przed i po modernizacji)



Posiadamy w swojej infrastrukturze wiele działających od lat węzłów cieplnych zlokalizowanych na Osiedlu Centrum, które zmodernizowaliśmy dając im tym samym „drugie życie”. Zakres prac objął remont pomieszczeń, modernizację pomp obiegowych, automatyki, izolacji termicznej i wiele innych elementów w węzłach. Wszystkie te działania przyczyniły się do ograniczenia zużycia energii elektrycznej i podniesienia standardów świadczonych usług.




Modernizacja pompy obiegowej sieciowej przy ul. Kopernika

Wymiana pompy obiegowej niesie ze sobą korzyści ekonomiczne i poprawia komfort cieplny. Nowa pompa zużywa znacznie mniej energii elektrycznej (około 80% mniej niż stary model) co bezpośrednio przekłada się na obniżenie kosztów eksploatacyjnych i zapewnia optymalny przepływ wody w sieci ciepłowniczej.


Modernizacja węzła w budynku warsztatowo – socjalnym przy ul. Fabrycznej

(stan przed i po modernizacji)


Remont zbiorników retencyjnych w budynku hydroforni przy ul. Fabrycznej

(stan przed i po modernizacji)